Blokčejn po meri aplikacije
Brzi razvoj ideja i novih niša u blokčejn industriji rađa i potpuno nove izazove. Za takve ideje, blokčejni “opšteg tipa” kao Ethereum, Bitkoin ili Solana nisu najplodnija podneblja. Baš kao retke biljke koje traže delikatne uslove za opstanak i razvoj, tako i određene aplikacije zahtevaju precizno skrojene parametre u kojima mi mogli da procvetaju.
Decentralizovane aplikacije zahvataju širok spektar use case-ova. Nekim aplikacijama je potrebna natprosečna skalabilnost, druge su zasnovane na interoperabilnosti, trećima je neophodna kastomizacija, četvrtima je fokus privatnost, i tako dalje. Kao reakcija na tu vrstu problema nastali su appchains.
Apčejn (kad može blokčejn da se transkribuje, može valjda i to) je novi stupanj u razvoju blokčejn tehnologije i predstavlja specijalno prilagođen blokčejn koji treba da ispuni jedinstvene zahteve aplikacije ili iste klase aplikacija.
Ovakav kastomizovani blokčejn daje veću fleksibilnost, efikasnost i kontrolu, te je pogodan za nastanak uskospecijalizovanih aplikacija koje bi na regularnim lancima radili suboptimalno.
Kako funkcioniše appchain?
Appchain, uglavnom lanac drugog ili trećeg sloja, može biti fork osnovnog lanca (L1), koji koristi njegov postojeći kod koji prilagođava i optimizuje za svoju konkretnu potrebu. Ovakav pristup omogućava developerima da ne kreću od nule već grade na dokazanoj osnovi, smanjujući vreme i resurse potrebne za razvoj. Forkovanje takođe pruža određeni nivo kompatibilnosti sa osnovnim lancem, što potencijalno olakšava integraciju i interoperabilnost.
Nezavisnost rada appchain-ova u odnosu na glavnu mrežu smanjuje rizik od lančanih kvarova iz drugih sistema. Ova nezavisnost takođe omogućava prilaogođavanje dizajna potrebama aplikacije, što dovodi do povećane efikasnosti, tj. bržih transakcija i smanjenja zagušenja na mreži.
Appchain-ovi takođe omogućavaju timovima da razviju prilagođene strategije prioritizacije transakcija, što može biti teže na osnovnom lancu gde se više aplikacija takmiči da njihove transakcije budu obavljene pre drugih. Time appchainovi poboljšavaju korisničko iskustvo.
Dodatno, programeri imaju veću kontrolu nad karakteristikama appchain-ova, nadogradnjama i upravljanjem, što omogućava bržu inovaciju i prilagođavanje promenljivim zahtevima tržišta.
Prednosti Appchainova
Nekoliko je značajnih prednosti ovog pristupa u arhitekturi blokčejna, i one se mogu svrstati u tri kategorije.
Prilagodljivost i modularnost
Određeni blokčejnovi opšte namene imaju monolitnu arhitekturu. To znači da imaju rigidna pravila i standarde, što otežava fleksibilno i brzo uvođenje promena bez uticaja na celu mrežu.
Fleksibilna (modularna) arhitektura appchain-ova pruža developerima potpunu kontrolu nad mehanikom mreže: od tokenomike do konsenzus mehanizma. Programeri mogu prilagoditi svaki sloj prema potrebama aplikacije.
Apčejnovi omogućavaju modularni pristup skaliranju jer su aplikacioni sloj i sloj sa informacijama odvojeni od bezbednosnog sloja. To omogućava optimizaciju apčejnova dok se oslanjaju na bezbednost koju donosi L1
Skalabilnost
Suštinski, apčejnovi su lanci koji posvećuju resurse jednoj specifičnoj funkciji ili zadatku. Ovo ih čini izuzetno skalabilnim za potrebu za koju su izgrađeni. Ključni doprinos skalabilnosti apčejnova je postojanje odvojenog ili posvećenog mempool-a.
Interoperabilnost
Veliki deo blokčejn ekosistema je izolovan, a između silosa stoji značajan broj koraka i mostova kako bi se koristili benefiti “tuđeg neba”. Za korisnike je to složeno, a neretko i skupo. Nasuprot takvoj paradigmi, apčejnovi su često građeni sa interoperabilnošću na umu tako da omogućavaju sigurne i brze transfere sredstava između različitih aplikacija.
Jednostavnost
Hronična boljka web3 aplikacija je kako pojednostaviti UX da bude nalik onom na koji su korisnici navikli – kao u web2 svetu. Appchains tu prave razliku. Primera radi, HyperLiquid nakon onboardinga ne zahteva potpisivanje za većinu transakcija. Time se korisničko iskustvo svodi na ništa komplikovanije od rada na nekoj popularnoj centralizovanoj menjačnici poput Binance-a.
Strukturalno, a i funkcionalno, apčejnovi se razlikuju od drugih blokčejn arhitektura.
Appchains vs. L1
Appchain se razlikuje od Layer 1 lanaca jer je namenjen za jednu specifičnu aplikaciju dok je L1 uglavnom dom velikom broju različitih aplikacija. Takođe, ukoliko se poredi sa L1 monolitnim blokčejnovima, apčejnovi imaju prednost u pogledu fleksibilnosti, otvorenosti za inovacije i prilagodljivosti
Appchains vs. L2
Lanci drugog nivoa preuzimaju na sebe izvršavanje određenih zadataka kako bi rasteretili glavnu mrežu. Međutim, slično kao i u prethoidnom primeru, L2 najčešće predstavljaju generalizovano rešenje i istovremeno skaliraju sve aplikacije koje se nalaze na prvom nivou. Za razliku od njih apčejnovi su fokusirani na sakliranje konkretne aplikacije.
Appchains vs. sidechains
Appchain-ovi i sidechain-ovi imaju svoje native tokene i modele upravljanja i obavljaju sve osnovne funkcije na svojim lancima. Međutim, Appchain-ovi crpe sigurnost sa osnovnog nivoa (L1) dok bočni lanci imaju zasebne bezbednosne principe.
Izazovi i budućnost apčejnova
Iako apčejnovi nude značajne prednosti, postoje i manjkavosti u ovom pristupu. Jedna od glavnih briga je složenost upravljanja. Developeri moraju imati duboko razumevanje arhitekture blokčejna i biti sposobni da dizajniraju i održavaju svaki aspekt mreže. Za neiskusne ili male timove, ovo može biti prevelik zalogaj.
Još jedan izazov je potencijalna fragmentacija unutar ekosistema. Kako se kreira sve više apčejnova, postoji rizik da će svaki appchain funkcionisati nezavisno od drugih. Ovo bi moglo ograničiti potencijal za saradnju i interoperabilnost između različitih projekata.
Neki reprezentativni primeri
Polkadot Parachains
Parachain-ovi u Polkadot ekosistemu su individualni lanci koji rade paralelno unutar Polkadot ekosistema i povezani su sa glavnim Relay Chain-om Polkadota, koji pruža zajedničku sigurnost i interoperabilnost. Svaki parachain može imati svoju tokenomiku, modele upravljanja i funkcionalnost, što ih čini naročito prilagodljivim.
Cosmos Zones
U Cosmos ekosistemu, Zones predstavljaju nezavisni blockchain-ovi koji se povezuju sa Cosmos Hub-om i mogu obuhvatati širok spektar aplikacija, od DeFi-ja do različitih video igara. Ove zone su slične apčejnovima po svojoj funkcionalnosti, omogućavajući visok nivo prilagodljivosti i autonomije. Koriste Inter-Blockchain Communication (IBC) protokol za interoperabilnost, omogućavajući im da jednostavno prenose podatke i tokene kroz čitav ekosistem.
Avalanche Subnets
Avalanche subnet-ovi omogućavaju kreiranje prilagođenih, aplikaciono-specifičnih mreža, gde svaki subnet čini grupa validatora koja postiže konsenzus o stanju seta blokčejnova. Subnet-ovi u Avalanche-u mogu imati svoje setove validatora i mogu raditi sa različitim virtuelnim mašinama, pružajući visok stepen fleksibilnosti i skalabilnosti. Ovaj dizajn omogućava prilagođavanje pravila i parametara blokčejna prema potrebama specifičnih aplikacija.